Alexandra Suvanto tähtää kauppiaaksi – opinnot tukena tavoitteessa

Osastovastaava Alexandra Suvanto yhdistää työn, opiskelun ja arjen eläinten kanssa.

Lähiesihenkilötyön ammattitutkinnon innostamana hän jatkoi Liiketoiminnan erikoisammattitutkintoon kerryttääkseen osaamistaan tulevaa varten, sillä tavoitteena on kauppiaskoulutus.

 

Kerro itsestäsi, kuka olet?

Olen Alexandra Suvanto ja työskentelen tällä hetkellä kaupan alalla K-Market Tahmelassa. Siellä tuli juuri täyteen kolme vuotta, ja ennen sitä työskentelin pari vuotta rautakaupassa.

Kotona on eläimiä ja arki pyörii pitkälti heidän ehdoillaan. Töiden ja eläinten hoidon ohella opiskelen ammattikorkeakoulussa tradenomiksi, ja lisäksi suoritan liiketoiminnan erikoisammattitutkintoa. Arjessa ei siis tekeminen lopu kesken!

 

Kuinka päädyit opiskelemaan Avaan?

Tavoitteenani on kauppiaskoulutus lähitulevaisuudessa ja opinnot hyödyttävät siinä. Yksi syy miksi valitsin Avan, oli etämahdollisuus. Ei tarvitse koulupäiviksi mennä mihinkään vaan voi olla eläinten kanssa himassa. Opinnot oli tosi joustava saada tähän suhteellisen täyteen arkeen.

Toki tutkin myös koulutussisältöjä. Kollega opiskeli toisessa oppilaitoksessa, mutta minusta Avasta oli saatavilla helpommin enemmän tietoa ja sellainen kokonaisvaltainen käsitys ja julkisuuskuva, joka vaikutti päätökseen. Se vaikutti paljon, mutta tärkein oli kuitenkin etämahdollisuus.

 

Kuinka opintosi lähtivät sujumaan?

Odotin opintoja kyllä mielenkiinnolla, sillä aiemmat opintoni eivät ole olleet kovin käytännönläheisiä. Esimerkiksi lukiossa opiskelu painottui vahvasti teoriaan, tekstiin ja kokeisiin. En ollut aiemmin tehnyt mitään näyttöjä, joten ajattelin, että tämä koulutus voisi tuoda mukavaa vaihtelua ja konkreettisuutta opiskeluun. Oli kiinnostavaa päästä kokeilemaan jotain uutta ja käytännönläheistä.

Iso motivaatiotekijä oli myös se, että koulutuksessa oli paljon muita samanhenkisiä ihmisiä ja erityisesti sellaisia, jotka tähtäävät Keskolle kauppiaiksi. Jo ensimmäisestä päivästä lähtien ryhmässä oli hyvä henki, ja oli tosi mukavaa päästä jakamaan ajatuksia, sparrailemaan ja kuulemaan, miten muut toimivat.

Yhteisöllisyys ja samanhenkinen porukka ovat olleet alusta asti yksi mukavimmista asioista opinnoissa.

 

Kuinka oppisopimus on sopinut sinulle opiskelumuotona?

Se oli yllättävän helppoa, kun oli ensin käyty kunnolla läpi ja kirjattu ylös, mitä tehdään esimerkiksi näyttöihin liittyen.

Opiskelu sujui hyvin työn ohessa ja koulutehtävätkin oli helppo yhdistää omaan arkeen ja työhön. Opinnot kulkivat luontevasti osana työpäivien rytmiä.

Vaikka tehtävää oli paljon ja osaamista vaadittiin, kokonaisuus ei silti tuntunut liian kuormittavalta tai siltä että on ihan tukossa sen tehtävän määrän kanssa. Minusta oli hyvä määrä työtä, se vaati syventymistä, mutta oli samalla käytännönläheistä.

 

Mikä on ollut parasta opinnoissasi?

Parasta on ollut se, että ryhmä koostui niin samanhenkisistä ihmisistä. Meidän ryhmässämme taisi olla melkein kaikki sellaisia, jotka tähtäävät kauppiaiksi ja se näkyi sitoutumisessa ja tekemisen meiningissä. Se oli ihan eri tasolla verrattuna ammattikorkeaan, missä osa kursseista voi tuntua enemmän pakkopullalta.

Oli tosi mukavaa tehdä töitä ihmisten kanssa, jotka olivat aidosti motivoituneita. Koulupäiviä jopa odotti etukäteen, koska oli innostavaa päästä työskentelemään yhdessä saman tavoitteen eteen.

Ja tietenkin yksi iso plussa oli se, että opinnot olivat etänä. Se helpotti omaa arkea huomattavasti ja teki opiskelusta sujuvampaa. Etämahdollisuus lisäsi omaa motivaatiota ja sitoutumista opintoihin.

 

Entä onko jokin ollut haastavaa?

Ei oikeastaan tullut mitään erityisen vaikeaa vastaan, mutta täytyy sanoa, että osa opintotehtävistä oli kyllä yllättävän vaativia. Niitä ei ihan yhdessä illassa sutaistu kasaan, vaan ne vaativat oikeasti ajatustyötä, lähteiden hakemista ja materiaalien etsimistä.

Tehtävät eivät olleet ylivoimaisia, mutta kyllä niissä tekemistä riitti. Toki se liittyy myös siihen, että en itse tyytynyt mihinkään rimaa hipoen tehtyyn suoritukseen vaan halusin oikeasti tehdä asiat kunnolla. Toisaalta juuri siksi tehtävistä sai niin paljon irti. Kun niihin syventyi, ne antoivat todella hyödyllistä sisältöä suoraan omaan työhön ja pystyi viemään asioita suoraan käytäntöön.

 

Mitä käytännön oppeja olet saanut opinnoistasi?

Sosiaaliset taidot kehittyivät kyllä paljon. Ryhmässä toimiminen etänä vaatii ihan erilaista otetta kuin kasvokkain työskentely, eli pitää opetella olemaan tarkempi viestinnässä ja kuunnella eri tavalla.

Toinen iso kehityksen paikka oli ajankäyttö ja suunnitelmallisuus. Arki oli muutenkin täyttä, mutta onneksi opintojen sisältö oli niin hyvin muokattavissa omaan rytmiin. Se antoi mahdollisuuden opetella suunnittelemaan paremmin ajankäyttöä. Ja kun sen suunnitelman teki, niin piti myös viedä se maaliin asti. Se opetti pitkäjänteisyyttä.

Lisäksi oma johtamisosaaminen ja järjestelmäosaaminen kehittyi. Näyttöihin piti hallita asiat kunnolla ja käydä yhdessä läpi työpaikkaohjaajan kanssa. Se, että piti osata esitellä ja perustella omaa työtä, kehitti omaa tapaa pyörittää arkea ja työprosesseja.

 

Mikä tunne oli päällimmäisenä valmistuessa?

Oli tosi hyvä fiilis, kun sain ensimmäisen tutkinnon lukion jälkeen valmiiksi! Olen siis lukiosta päässyt yli viisi vuotta sitten, ja tuntui hienolta saada sen jälkeen jotain konkreettista paperille.

Onnistumisen tunne oli vahva. Opinnot tuntuivat kokonaisuudessaan todella hyödyllisiltä, ei pelkästään minulle, vaan myös kauppiaalle ja työyhteisölle ja miten vaikutukset näkyivät selvästi arjessa. Se oli kiva huomata, että oli todellakin erittäin hyödyllinen koulutus.

 

Minkälaisia tulevaisuuden suunnitelmia sinulla on?

Tällä hetkellä suoritan Liiketoiminnan erikoisammattitutkintoa. En ollut alun perin ajatellut hakevani siihen, mutta kun kävin Lähiesihenkilötyön ammattitutkintokoulutuksen, se jätti niin hyvän fiiliksen ja kokonaisvaikutelman, että halusin jatkaa opiskelua. Ei minun olisi ollut mikään pakko, mutta se hyvä fiilis ja halu oppia lisää vei eteenpäin.

Lähiesihenkilön koulutuksessa painotettiin johtamista, ja nyt erikoisammattitutkinnossa taas keskityn enemmän osastojen ja tavararyhmien kehittämiseen. Toimin osastovastaavana, joten tämä syventävä koulutus sopii hyvin työtehtäviini.

Tavoitteeni on kerryttää tässä vaiheessa osaamista ja työkokemusta, ehkä kahden vuoden päästä uskaltaisin sanoa, että olisin melko valmis yrittämään kauppiaiskoulutukseen.  Sitä varten tässä nyt kerrytän osaamista ja työkokemusta.

 

Mitä haluaisit sanoa sellaiselle, joka miettii opiskelemaan lähtemistä?

Ilman muuta sanoisin, että mukaan vaan. Kun pääsee maaliin asti, huomaa, miten antoisat opinnot oikeasti olivat. Koulutus on mielestäni tosi käytännönläheinen ja monipuolinen. Siellä saa myös hyviä opintoystäviä. Opettajat olivat tosi joustavia, mukavia ja helposti lähestyttäviä.

Kaikki oli niin hyvin sovitettavissa omaan elämään. Oli mitä tahansa, vaikka aikatauluhaasteita tai näyttöjen muuttumisia, kaikki järjestyi ja oli mahdollista selvittää.Se oli ehdottomasti yksi koulutuksen parhaista puolista. Opiskelu on aina hyvästä ja erityisen hyvä fiilis tuli siitä, kun sain ne paperit käteen. Tuntuu todellakin siltä, että ei ollut turha koulutus.

 

Alkavat tutkinnot